Biblioteka Zespołu Szkół im. M. Konarskiego jest pracownią szkolną służącą realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły oraz doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela. Wspomaga rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów poprzez gromadzenie i udostępnianie zbiorów, prowadzone lekcje biblioteczne, konkursy czytelnicze, kiermasze oraz wystawy tematyczne.
Od kilku lat organizowane jest Szkolne Czytanie w Konarskim, którego inspiracją było Narodowe Czytanie. Szkolne Czytanie organizowane jest w formie turnieju literackiego, podczas którego dwie drużyny – drużyna liceum i drużyna technikum – konkurują w interpretacji tekstów. W poprzednich latach z uczniami naszej szkoły dzieła literatury czytali zaproszeni goście-przedstawiciele władz miasta, władz oświatowych i kościelnych, pracownicy wyższych uczelni, reprezentanci służb mundurowych, prawnicy, dziennikarze, aktorzy, artyści, emerytowani nauczyciele, czynni nauczyciele naszej szkoły.
Każdego roku w maju organizowana jest zbiórka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, podopiecznych szpitali i hospicjów, we współpracy z Fundacją „Zaczytani.
Zbiory biblioteczne liczą ponad 18 tys. woluminów. Lwia część księgozbioru to lektury szkolne, literatura piękna polska i światowa oraz pozycje z historii literatury i historii powszechnej. Księgozbiór podręczny, znajdujący się w czytelni stanowią: encyklopedie ogólne i przedmiotowe, różnorodne słowniki do języka polskiego i języków obcych, leksykony, wydawnictwa albumowe, literatura popularnonaukowa, podręczniki szkolne oraz dokumenty elektroniczne (płyty DVD, audiobooki i inne dokumenty elektroniczne). Ponadto czytelnia jest wyposażona w 2 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.
Biblioteka (wypożyczalnia i czytelnia) otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 – 14.00
Przydatne linki
Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy
Biblioteka Narodowa
Encyklopedia PWN
Wolne lektury
Motywy literackie
Lektury szkolne dla 4-letniego Liceum i 5-letniego Technikum
Lektury obowiązkowe
Jan Parandowski Mitologia Grecja i Rzym
Sofokles Antygona
Biblia, w tym fragmenty Księgi Rodzaju, Księgi Hioba, Księgi Koheleta, Pieśni nad Pieśniami, Księgi Psalmów, Apokalipsy wg św. Jana
Bogurodzica
Lament świętokrzyski (fragmenty)
Legenda o św. Aleksym (fragmenty)
Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (fragmenty)
Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu (fragmenty)
Pieśń o Rolandzie (fragmenty)
Gall Anonim, Kronika polska (fragmenty)
Dante Alighieri, Boska komedia (fragmenty)
Jan Kochanowski, wybrane pieśni, w tym: Pieśń IX ks. I, Pieśń V ks. II; psalmy, w tym Psalm 13, Psalm 47; tren IX, X, XI, XIX; Odprawa posłów greckich
Piotr Skarga Kazania sejmowe (fragmenty)
Daniel Naborowski, Jan Andrzej Morsztyn, Mikołaj Sęp-Szarzyński – wybrane wiersze
Jan Chryzostom Pasek Pamiętniki (fragmenty)
William Szekspir Makbet, Romeo i Julia
Molier Skąpiec
Ignacy Krasicki Hymn do miłości ojczyzny, wybrane satyry
Franciszek Karpiński – wybór sielanek i liryki religijnej
Adam Mickiewicz Oda do młodości; wybrane ballady, w tym Romantyczność; wybrane sonety z cyklu Sonety krymskie oraz inne wiersze; Konrad Wallenrod; Dziady cz. III
Juliusz Słowacki Kordian, wybrane wiersze, w tym Grób Agamemnona (fragmenty), Testament mój
Zygmunt Krasiński Nie-Boska komedia
Cyprian Kamil Norwid wybrane wiersze
Bolesław Prus Lalka, Z legend dawnego Egiptu
Eliza Orzeszkowa Gloria victis
Henryk Sienkiewicz Potop
Adam Asnyk Wybór wierszy
Fiodor Dostojewski Zbrodnia i kara
Stanisław Wyspiański Wesele
Władysław Stanisław Reymont Chłopi (tom I – Jesień)
Stefan Żeromski Rozdziobią nas kruki, wrony…, Przedwiośnie
Witold Gombrowicz Ferdydurke (fragmenty)
Tadeusz Borowski Proszę państwa do gazu, Ludzie, którzy szli
Gustaw Herling-Grudziński Inny świat
Hanna Krall Zdążyć przed Panem Bogiem
Albert Camus Dżuma
George Orwell Rok 1984
Józef Mackiewicz Droga donikąd (fragmenty)
Sławomir Mrożek Tango
Marek Nowakowski Raport o stanie wojennym (wybrane opowiadanie); Górą „Edek” (z tomu Prawo prerii)
Jacek Dukaj Katedra (z tomu W kraju niewiernych)
Antoni Libera Madame
Andrzej Stasiuk Miejsce (z tomu Opowieści galicyjskie)
Olga Tokarczuk Profesor Andrews w Warszawie (z tomu Gra na wielu bębenkach)
Ryszard Kapuściński Podróże z Herodotem (fragmenty)
Wybrane utwory okresu stanu wojennego
Powojenna piosenka literacka – wybrane utwory Ewy Demarczyk, Jacka Kaczmarskiego, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej oraz wybrane teksty Kabaretu Starszych Panów.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2023
W 2023 roku nasze Technikum, już po raz drugi, otrzymało dotację w wysokości 15 000 zł na realizację zadań w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. Program realizowany jest w ramach Priorytetu 3 „Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych” (Kierunek interwencji 3.2. „Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych”). Środki zostały przeznaczone na zakup nowości wydawniczych. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3. Do czytelni czytelni zakupiono oraz nowe stoliki do pracy dla uczniów i pufy . Pojawiło się ponad 300 nowych książek. Wśród nich znalazły się pozycje, które sami zaproponowaliście. Są to powieści obyczajowe, kryminalne, historyczne, fantasy, książki popularnonaukowe, reportaże. Zakupione pozycje są już dostępne w bibliotece.
Zapraszam
Joanna Morawska
koordynator NPRCZ w szkole